Czym jest podwójne ubezpieczenie OC i jak sobie z nim radzić? - KWO
797 971 083
facebook

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC i jak sobie z nim radzić?

 

Podwójne ubezpieczenie to problem z którym boryka się wielu właścicieli pojazdów. Kupując nowe auto nie sprawdzają oni ważności wykupionej dla niego polisy OC i nieświadomie wykupują kolejną. W rezultacie jedno auto posiada dwie umowy OC. Do problemu tego dochodzi także wtedy gdy kończy nam się okres obowiązywania polisy OC, a Poszkodowany bez wypowiedzenia wcześniejszej umowy zawiera kolejną.

Co zrobić jeżeli mam podwójną polisę OC?

Wielu kierowców nie jest świadomych koniecznością wypowiedzenia zawartej z TU umowy. A niestety większość Ubezpieczycieli stosuje automatyczne odnawianie się polisy. Bardzo często kierowcy o podwójnej polisie OC dowiadują się dopiero kiedy otrzymają wezwanie do zapłaty.

Co robić kiedy już wiemy, że nasze auto posiada podwójne ubezpieczenie?

W pierwszej kolejności należy złożyć stosowne wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej – zmniejszy to ewentualne koszty związane z posiadaniem podwójnego OC. Prawo pozwala Poszkodowanemu na wypowiedzenie automatycznie odnowionej umowy, jednak nie zwalnia go z opłacenia jej kosztów. Właściciel podwójnej polisy jest zobowiązany opłacić każdy dzień obowiązywania ubezpieczenia – wg stawek ustalonych przez TU.

Jak i gdzie mogę zgłosić chęć wypowiedzenia umowy OC?

Każdy kierowca ma prawo wypowiedzieć umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu ale także tę, którą sam zawarł, a nie chce jej kontynuować. Taka rezygnacja powinna mieć formę pisemną.

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych umożliwia nam 3 możliwe sposoby na złożenie wypowiedzenia tj. :

 • Skorzystanie z pośrednictwa pocztowego. Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki pocztowej bądź też punktu kurierskiego i nadasz przesyłkę. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień nadania listu.
 • Samodzielne dostarczenie wypowiedzenia do siedziby TU. Wówczas liczy się data przyjęcia pisma przez pracownika Towarzystwa.
 • Przesłanie skanu dokumentów drogą mailową. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień wysłania maila.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiedzenie umowy OC jest ważnym dokumentem dla TU, na podstawie którego są oni w stanie zidentyfikować Ciebie jako Klienta. Pismo to powinno zawierać:

 • Datę i miejsce sporządzenia pisma,
 • Adresata – nazwę Towarzystwa, do którego kierujesz swoje wypowiedzenie,
 • Twoje dane tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania,
 • Dane dotyczące ubezpieczonego pojazdu – marka auta, model oraz numer rejestracyjny,
 • Artykuły ustawy którymi kierujesz się składając rezygnację. Różnią się one w zależności od powodu składanej reklamacji. Może to być:
 • 28 – kiedy wypowiadasz umowę z której nie chcesz dłużej korzystać,
 • 28a – kiedy wypowiadasz umowę, która uległa automatycznemu odnowieniu się,
 • 31 – kiedy zakupiłeś auto i wypowiadasz umowę zawartą przez poprzedniego właściciela auta.
 • Odręczny podpis właściciela polisy OC.

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

  Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

  Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.