Podwójne ubezpieczenie to problem z którym boryka się wielu właścicieli pojazdów. Kupując nowe auto nie sprawdzają oni ważności wykupionej dla niego polisy OC i nieświadomie wykupują kolejną. W rezultacie jedno auto posiada dwie umowy OC. Do problemu tego dochodzi także wtedy gdy kończy nam się okres obowiązywania polisy OC, a Poszkodowany bez wypowiedzenia wcześniejszej umowy zawiera kolejną.
Co zrobić jeżeli mam podwójną polisę OC?
Wielu kierowców nie jest świadomych koniecznością wypowiedzenia zawartej z TU umowy. A niestety większość Ubezpieczycieli stosuje automatyczne odnawianie się polisy. Bardzo często kierowcy o podwójnej polisie OC dowiadują się dopiero kiedy otrzymają wezwanie do zapłaty.
Co robić kiedy już wiemy, że nasze auto posiada podwójne ubezpieczenie?
W pierwszej kolejności należy złożyć stosowne wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej – zmniejszy to ewentualne koszty związane z posiadaniem podwójnego OC. Prawo pozwala Poszkodowanemu na wypowiedzenie automatycznie odnowionej umowy, jednak nie zwalnia go z opłacenia jej kosztów. Właściciel podwójnej polisy jest zobowiązany opłacić każdy dzień obowiązywania ubezpieczenia – wg stawek ustalonych przez TU.
Jak i gdzie mogę zgłosić chęć wypowiedzenia umowy OC?
Każdy kierowca ma prawo wypowiedzieć umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu ale także tę, którą sam zawarł, a nie chce jej kontynuować. Taka rezygnacja powinna mieć formę pisemną.
Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych umożliwia nam 3 możliwe sposoby na złożenie wypowiedzenia tj. :
- Skorzystanie z pośrednictwa pocztowego. Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki pocztowej bądź też punktu kurierskiego i nadasz przesyłkę. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień nadania listu.
- Samodzielne dostarczenie wypowiedzenia do siedziby TU. Wówczas liczy się data przyjęcia pisma przez pracownika Towarzystwa.
- Przesłanie skanu dokumentów drogą mailową. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień wysłania maila.
Jak powinno wyglądać wypowiedzenie polisy OC?
Wypowiedzenie umowy OC jest ważnym dokumentem dla TU, na podstawie którego są oni w stanie zidentyfikować Ciebie jako Klienta. Pismo to powinno zawierać:
- Datę i miejsce sporządzenia pisma,
- Adresata – nazwę Towarzystwa, do którego kierujesz swoje wypowiedzenie,
- Twoje dane tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania,
- Dane dotyczące ubezpieczonego pojazdu – marka auta, model oraz numer rejestracyjny,
- Artykuły ustawy którymi kierujesz się składając rezygnację. Różnią się one w zależności od powodu składanej reklamacji. Może to być:
- 28 – kiedy wypowiadasz umowę z której nie chcesz dłużej korzystać,
- 28a – kiedy wypowiadasz umowę, która uległa automatycznemu odnowieniu się,
- 31 – kiedy zakupiłeś auto i wypowiadasz umowę zawartą przez poprzedniego właściciela auta.
- Odręczny podpis właściciela polisy OC.