Czym jest podwójne ubezpieczenie OC i jak sobie z nim radzić? - KWO
797 971 083
facebook

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC i jak sobie z nim radzić?

 

Podwójne ubezpieczenie to problem z którym boryka się wielu właścicieli pojazdów. Kupując nowe auto nie sprawdzają oni ważności wykupionej dla niego polisy OC i nieświadomie wykupują kolejną. W rezultacie jedno auto posiada dwie umowy OC. Do problemu tego dochodzi także wtedy gdy kończy nam się okres obowiązywania polisy OC, a Poszkodowany bez wypowiedzenia wcześniejszej umowy zawiera kolejną.

Co zrobić jeżeli mam podwójną polisę OC?

Wielu kierowców nie jest świadomych koniecznością wypowiedzenia zawartej z TU umowy. A niestety większość Ubezpieczycieli stosuje automatyczne odnawianie się polisy. Bardzo często kierowcy o podwójnej polisie OC dowiadują się dopiero kiedy otrzymają wezwanie do zapłaty.

Co robić kiedy już wiemy, że nasze auto posiada podwójne ubezpieczenie?

W pierwszej kolejności należy złożyć stosowne wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej – zmniejszy to ewentualne koszty związane z posiadaniem podwójnego OC. Prawo pozwala Poszkodowanemu na wypowiedzenie automatycznie odnowionej umowy, jednak nie zwalnia go z opłacenia jej kosztów. Właściciel podwójnej polisy jest zobowiązany opłacić każdy dzień obowiązywania ubezpieczenia – wg stawek ustalonych przez TU.

Jak i gdzie mogę zgłosić chęć wypowiedzenia umowy OC?

Każdy kierowca ma prawo wypowiedzieć umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela samochodu ale także tę, którą sam zawarł, a nie chce jej kontynuować. Taka rezygnacja powinna mieć formę pisemną.

Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych umożliwia nam 3 możliwe sposoby na złożenie wypowiedzenia tj. :

 • Skorzystanie z pośrednictwa pocztowego. Wystarczy, że udasz się do najbliższej placówki pocztowej bądź też punktu kurierskiego i nadasz przesyłkę. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień nadania listu.
 • Samodzielne dostarczenie wypowiedzenia do siedziby TU. Wówczas liczy się data przyjęcia pisma przez pracownika Towarzystwa.
 • Przesłanie skanu dokumentów drogą mailową. W tym przypadku za datę złożenia wypowiedzenia uznaje się dzień wysłania maila.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiedzenie umowy OC jest ważnym dokumentem dla TU, na podstawie którego są oni w stanie zidentyfikować Ciebie jako Klienta. Pismo to powinno zawierać:

 • Datę i miejsce sporządzenia pisma,
 • Adresata – nazwę Towarzystwa, do którego kierujesz swoje wypowiedzenie,
 • Twoje dane tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania,
 • Dane dotyczące ubezpieczonego pojazdu – marka auta, model oraz numer rejestracyjny,
 • Artykuły ustawy którymi kierujesz się składając rezygnację. Różnią się one w zależności od powodu składanej reklamacji. Może to być:
 • 28 – kiedy wypowiadasz umowę z której nie chcesz dłużej korzystać,
 • 28a – kiedy wypowiadasz umowę, która uległa automatycznemu odnowieniu się,
 • 31 – kiedy zakupiłeś auto i wypowiadasz umowę zawartą przez poprzedniego właściciela auta.
 • Odręczny podpis właściciela polisy OC.

Czytaj również

DOPŁATA DO SZKODY OC – ODZYSKALIŚMY 5100ZŁ!

Z wielką satysfakcją informujemy, iż za nami kolejna DOPŁATA DO SZKODY OC. W ciągu kilku dni odzyskaliśmy pieniądze dla naszego klienta! Zgłosił się do nas właściciel auta marki Volkswagen Passat rocznik 2013 który otrzymał, jego zdaniem, zbyt niskie odszkodowanie OC Klient uzyskał decyzje z towarzystwa ubezpieczeniowego o wypłacie odszkodowania w wysokości 4293,32zł. Nasz rzeczoznawca BEZPŁATNIE […]

Czytaj więcej

ODZYSKALIŚMY 4700 ZŁ DLA NASZEGO KLIENTA

Kolejna dopłata do odszkodowania OC! Z wielką satysfakcją dzielimy się z Wami kolejną sprawą zakończoną powodzeniem. Zgłosił się do nas właściciel auta marki Volkswagen PASSAT rocznik 2010r. Który otrzymał, jego zdaniem, zbyt niskie odszkodowanie OC. Klient uzyskał decyzje z TU o wypłacie odszkodowania w wysokości 7753,11 zł. Natomiast nasz rzeczoznawca BEZPŁATNIE przeanalizował sprawę, po czym […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

  Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

  Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.