Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powinno zwalniać sprawcę kolizji od finansowych konsekwencji. Zazwyczaj właśnie tak działa polisa OC, jednak są przypadki, w których to sprawca kolizji poniesie wysokie sankcje finansowe. Zgodnie z przepisami, zakład ubezpieczeń ma prawo domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do żądania zwrotu wypłaconego świadczenia?
Co nazywamy Regresem Ubezpieczeniowym?
Regres ubezpieczeniowy to uprawnienie towarzystwa ubezpieczeniowego do żądania od sprawcy szkody zwrotu całości lub części wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania.
Regres ubezpieczeniowy występuje w dwóch odmianach:
- Regres typowy obejmuje roszczenie ubezpieczyciela o zwrot odszkodowania za wyrządzenie szkody od sprawcy – osoby trzeciej.
- Regres nietypowy, czyli taki w którym sprawcą nie jest osoba trzecia, ale sam ubezpieczający. Taka sytuacja, w której to sam ubezpieczający, pomimo zawarcia umowy ubezpieczeniowej i objęcia ochroną będzie musiał liczyć się ze zwrotem odszkodowania jakie uiściło towarzystwo ubezpieczeniowe jest wyjątkowa. Dotyczy tylko i wyłącznie ściśle określonych sytuacji, w których można mu przypisać winę w stopniu szczególnie rażącym.
Kiedy ubezpieczyciel ma prawo zażądać ode mnie zwrotu pieniędzy?
- Spowodowałeś wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków
- Wyrządziłeś szkodę celowo
- Uciekłeś z miejsca wypadku
- Spowodowałeś wypadek, prowadząc pojazd, który ukradłeś
- Wyrządziłeś szkodę, prowadząc samochód bez uprawnień
- Spowodowałeś wypadek i nie posiadasz obowiązkowego ubezpieczenia OC
W każdym z tych przypadków ubezpieczyciel będzie musiał udowodnić winę sprawcy. Nie ma się jednak, co czarować towarzystwo bez problemu udowodni brak prawa jazdy, czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.