Czym jest szkoda całkowita? - KWO
797 971 083
facebook

Czym jest szkoda całkowita?

Skorzystaj z oferty

Szkoda całkowita to pojęcie powstało w praktyce ubezpieczeniowej i dotyczy zarówno szkód likwidowanych przez ubezpieczycieli w ramach ubezpieczeń OC, jak i AC. Nawet nie znaczne uszkodzenia pojazdu traktowane są ostatnio przez ubezpieczycieli za szkodę całkowitą, dlaczego?

Podstawą prawną kompensacji szkody całkowitej jest przepis art. 363 § 1 K.C. Przepis stanowi, iż zasadniczo naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której przywrócenie do stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty – wówczas roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Jeśli bowiem naprawa pojazdu z OC sprawcy nie jest ekonomicznie uzasadniona, czyli koszty naprawy w znacznym stopniu przewyższają wartość pojazdu sprzed wypadku, ubezpieczyciel uzna, że jest to szkoda całkowita i oszacuje wartość wraku. Wówczas pieniądze jakie otrzymamy są różnicą wartości pojazdu nieuszkodzonego (czyli sprzed wypadku) i wartości wraku.

W przypadku ubezpieczeń Autocasco próg opłacalności naprawy ustalony jest na poziomie wskazanym w treści zawartej umowy ubezpieczenia autocasco. Najczęściej próg ten wynosi około 70 procent. W przypadku ubezpieczenia OC jest to zawsze 100 procent, a przynajmniej powinno tak być.

Liczy się zysk

Towarzystwa ubezpieczeniowe nastawione są na zysk, dlatego kiedy mają wypłacić odszkodowanie chcą to zrobić po najniżej kwocie. Przykładowo, jeśli nasz samochód był warty przed wypadkiem 15 tysięcy zł, a sama naprawa to koszt 17 tysięcy zł, wówczas ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą. Często wyliczenia ubezpieczycieli są niewłaściwe, gdyż zaniżono w nich wartość pojazdu i/lub zawyżono koszty naprawy. Wszystko można zweryfikować, bo wbrew pozorom sprawdzenie kosztów naprawy i wartości pojazdu sprzed szkody nie jest takie trudne.

Dodatkowo poszkodowany ma przewagę nad zakładem ubezpieczeń, bo doskonale orientuje się w wartości posiadanego pojazdu. Może również za pomocą popularnych serwisów motoryzacyjnych sprawdzić cenę samochodu lub skorzystać z pomocy rzeczoznawcy – niestety to niesie za sobą dodatkowe koszty.

Podsumowując każdy poszkodowany ma sposobność na zweryfikowanie czy szkoda całkowita została stwierdzona poprawnie.

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.