Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z OC?  - KWO
797 971 083
facebook

Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z OC? 

W polskim prawie brak dokładnie określonego czasu wyznaczającego maksymalny możliwy okres na zgłoszenie szkody OC. Należy więc przyjąć, że termin ten jest taki sam, jak ten dotyczący przedawnienie roszczeń. Mając to na uwadze, zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego poszkodowany ma obowiązek zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego w terminie do 3 lat od powstania szkody. Dopiero ta czynność rozpocznie proces likwidacji szkody na pojeździe.  

Należy jednak pamiętać, że najkorzystniej jest zgłosić sprawę jak najszybciej. Już po upływie kilku miesięcy od zdarzenia ustalenie okoliczności zajścia i jego przyczyn jest problematyczne. Im rychlej poszkodowany podejmie odpowiednie kroki, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie, a co za tym idzie pieniądze szybciej trafią na jego konto.  

Wyjątki,  podczas których czas na zgłoszenie szkody jest dłuższy 

Zgodnie z art. 442 § 1 kodeksu cywilnego termin na zgłoszenie szkody dla niektórych poszkodowanych może ulec wydłużeniu. Taka sytuacji może mieć miejsce w dwóch przypadkach – kiedy szkoda wynika z czynu niedozwolonego lub jest wynikiem zbrodni/występku.  

Czyn niedozwolony ma miejsce, kiedy pokrzywdzona jest druga osoba. Czyn ten nie musi być jednak zawiniony. Odnosząc tę definicję do szkody OC, możemy stwierdzić, że czynem niedozwolonym jest np.  wypadek bądź kolizja, do której dochodzi gdy jadąc drogą z pierwszeństwem uderza w nasz pojazd auto włączające się do ruchu z drogi podporządkowanej. W przypadku czynu niedozwolonego termin zgłoszenia szkody OC wydłuża się do 10 lat – licząc od dnia, w którym sprawca dowiedział się o szkodzie oraz poznał dane sprawcy.  

Występkiem lub zbrodnią możemy nazwać te czyny, podczas, których zdrowie osób/osoby biorącej udział w zdarzeniu ulega pogorszeniu na okres dłuższy niż 7 dni. Należy także dodać, że zbrodnia ma charakter chuligański, to szkoda wyrządzona umyślnie –podczas, której zazwyczaj druga osoba ponosi śmierć. Większość wypadków drogowych uznawana jest za występek – czyn niezamierzony. W obu przypadkach poszkodowany ma aż 20 lat na zgłoszenie szkody OC.  

Czego potrzebuję do zgłoszenia szkody OC? 

Udając się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu zgłoszenia szkody OC należy pamiętać o uprzednim przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Potrzebne będzie oświadczenie sprawcy (jeśli nie wzywano służb porządkowych) bądź notatka policyjna (jeżeli policja interweniowała w sprawie), dane obu kierowców, kopia dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu oraz zdjęcia obrazujące szkodę. Obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia swoim klientom zgłoszenie szkody na kilka sposobów – osobiście w oddziale, bądź też zdalnie – kontaktując się telefonicznie bądź mailowo. 

W jakim terminie mogę starać się o dopłatę do odszkodowania? 

Poszkodowany w wypadku może ubiegać się o dopłatę do odszkodowana w przypadku, gdy nie upłynął jeszcze termin przedawnienia – to jest 3 lata od wydania decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Po upływie 3 lat, ubieganie się o należną kwotę odszkodowania nie będzie możliwe, tak więc najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie do nas kosztorysu bezpośrednio po jego otrzymaniu od ubezpieczyciela, wypełniając formularz zgłoszeniowy lub kierując go bezpośrednio na maila biuro@kancelariawo.pl. Rzeczoznawcy KWO bezpłatnie ustalą, które pozycje w rozliczeniu szkody zostały przedstawione na niekorzyść poszkodowanego. Za sprawą naszego doświadczenia skutecznie pomożemy Ci ustalić czy szkoda została rozliczona prawidłowo, a dopłatę otrzymasz od nas w zaledwie kilka dni. 

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.