Czy kamera samochodowa może być dowodem winy sprawcy kolizji? - KWO
797 971 083
facebook

Czy kamera samochodowa może być dowodem winy sprawcy kolizji?

Skorzystaj z oferty

 

Obecnie dużą popularność zyskują mini kamery zamontowane w samochodzie, które pełnią rolę rejestratora jazdy. W internecie pojawia się coraz więcej nagrań z udziałem piratów drogowych, zarejestrowanych właśnie przez tego typu urządzenia. Ale czy posiadanie kamery ma szanse przynieść realne korzyści dla kierowcy?

Często dochodzi do sytuacji, w której kierowca korzystający z rejestratora nagra wypadek komunikacyjny. Wielu kierowców decyduje się na zainstalowanie kamery w swoim samochodzie, właśnie po to, aby nagranie posłużyło mu jako twardy dowód winy sprawcy w wypadku drogowym. Bardzo często bowiem na jego podstawie można ustalić kto przejechał na czerwonym świetle, kto wymusił pierwszeństwo przejazdu  itp. Również jeśli sprawca ucieknie z miejsca wypadku, nagranie z kamery może okazać się kluczowe w sprawie.

W obowiązujących przepisach nie znajdujemy informacji jakoby tworzenie takich nagrań na własny użytek było zakazane. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o rozpowszechnianie materiałów wideo w internecie. Upublicznienie nagrania, na którym zarejestrowany jest inny pojazd, bądź inna osoba może doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych nagrywanych osób, np. wizerunku. Tego typu nagrania powinny być wykorzystywane głównie do prywatnego użytku, a nie jako źródło internetowej rozrywki.

Moda na kamerki samochodowe przywędrowała do nas z Rosji. W internecie możemy znaleźć mnóstwo nagrań, pokazujących popisy rosyjskich kierowców, które zostały upublicznione wbrew obowiązującym przepisom. Na filmach ze zdarzeń, w większości przypadków widać kto ponosi odpowiedzialność, jeśli doszło do kolizji. Nagranie może oczywiście zostać wykorzystane jako dowód w sprawie. Należy jednak pamiętać, że w tym celu konieczne jest złożenie formalnego wniosku do organu prowadzącego postępowanie o dołączenie nagrania do materiału dowodowego.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.