Jaka kara grozi za brak OC w 2021? - KWO
797 971 083
facebook

Jaka kara grozi za brak OC w 2021?

Jednym z wielu obowiązków kierowców jest pilnowanie terminów opłacania polisy OC. Kary za brak ważnej polisy nakładane są nawet za jeden dzień przerwy między kolejnymi umowami z TU.  Do kontroli ważności polisy OC zobowiązana jest Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne oraz organy zajmujące się rejestracją pojazdów. Ponadto, okazania tego dokumentu ma prawo żądać od Ciebie także UFG, Inspekcja Ochrony Środowiska i inne organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Wielu kierowców myśli, że mandat za brak polisy OC wystawić może jedynie funkcjonariusz policji – jednak nie jest to prawdą. Od 2011 roku istnieje system, który pozwala wykryć nieubezpieczone pojazdy, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z policją, i nałożyć na ich właścicieli karę finansową.

Wysokość kary za brak polisy OC jest różna w zależności od rodzaju pojazdu (samochód osobowy, ciężarowy czy motocykl), liczby dni (podczas których auto było niezarejestrowane), minimalnej płacy brutto w danym roku.

Posiadacze samochodów osobowych za brak polis OC zapłacą od 190 zł do nawet 5600 zł! W przypadku auta ciężarowego kara sięga nawet do 8400zł. Stosunkowo najmniej zapłacą właściciele mniejszych pojazdów tj. motorowerów, motocykli czy przyczepek samochodowych – maksymalna wysokość w tym przypadku wynosi 930 zł.

Jak obliczyć karę za brak OC?

Podstawę do obliczenia kary za brak polisy OC stanowi minimalne wynagrodzenie brutto w danym roku (w bieżącym roku (2021) najniższa płaca wynosi 2800 zł brutto), ponadto ważny jest rodzaj pojazdu oraz liczba dni bez ubezpieczenia.

  • Jeżeli pojazd nie ma polisy do 3 dni jego właściciel zapłaci 20% pełnej opłaty karnej
  • Jeżeli pojazd nie ma ważnego OC od 4 do 14 dni posiadacz auta zapłaci 50% pełnej opłaty karnej
  • Jeżeli pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia od ponad 14 dni właściciel samochodu zapłaci 100% pełnej opłaty karnej, która odpowiada:
  • W przypadku auta osobowego – dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • W przypadku auta ciężarowego – trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • W przypadku mniejszych pojazdów (motocykle, motorowery, przyczepki itp.) 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W jakim terminie należy opłacić mandat za brak ważnej polisy OC?

Właściciel pojazdu, na którego została nałożona kara za brak ubezpieczenia OC ma 30 dni na opłacenie mandatu, licząc od dnia odebrania wezwania. Należność powinien on przelać na indywidualny rachunek bankowy podany na wezwaniu. Jeżeli ukarany spóźni się z dokonanie opłaty, sprawę przejmie Urząd Skarbowy, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne.

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.