Sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania nie są rzadkością. Wielu kierowców jest przekonanych, że wykup ubezpieczenia OC gwarantuje im wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnej kolizji lub wypadku.
W rzeczywistości jednak istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty środków. W tym wpisie przeanalizujemy te najczęstsze przypadki. Decyzja ubezpieczyciela o odmowie wypłaty tym, odszkodowania, musi być uzasadniona na piśmie, a poszkodowanemu przysługuje prawo do wglądu w dokumentację, uzasadnienie decyzji oraz odwołanie się od niej.
Brak ważnego badania technicznego pojazdu
Do jednego z głównych obowiązków właścicieli pojazdów należy przeprowadzenie okresowych badań technicznych pojazdu. Jeżeli okaże się, że auto w momencie wypadku nie posiada ważnego badania technicznego, a między szkodą, a wypadkiem zachodzi związek przyczynowo skutkowy – ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Kolizja poza granicami kraju
Warto pamiętać także, że polisa OC jest ograniczona terytorialnie. Zazwyczaj obejmuje ona kraj, w którym auto zostało zarejestrowane. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, za granicę – warto najpierw upewnić się, czy polisa uwzględnia ewentualne szkody powstałe w innym kraju. Jeżeli zaniechamy weryfikacji tych informacji, może okazać się, że ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje, a TU nie wypłaci nam odszkodowania.
Opuszczenie miejsca wypadku
Kolejną sytuacją przez, którą ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków jest ucieczka z miejsca zdarzenia. Opuszczenie miejsca zdarzenia, kiedy spowodowaliśmy szkodę to złe rozwiązanie. Jeżeli policja zdoła ustalić, że to Ty spowodowałeś kolizję – TU wypłaci odszkodowanie z Twojej polisy OC poszkodowanemu, a Ty będziesz zmuszony do pokrycia koszty naprawy własnego auta. Co więcej, TU zażąda od Ciebie zwrotu wypłaconego świadczenia.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Prowadzenie pojazdu pod wypływem alkoholu nigdy nie jest dobrą decyzją – nierzadko prowadzi to do tragicznych skutków. W momencie kiedy spowodujesz kolizję będąc pod wpływem alkoholu, będziesz musiał pokryć koszty odszkodowania z polisy OC dla poszkodowanego. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jednak będzie on domagał się od Ciebie zwrotu pieniędzy.
Wejście w posiadanie pojazdu w wyniku przestępstwa
Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych ma chronić kierowcę przed finansowymi konsekwencjami spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Jednak sytuacja ta nie ma miejsca, w przypadku, gdy sprawca kolizji wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku przestępstwa.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania z wielu powodów. Istotne aby przestrzegać prawa i znać warunki podpisanego umowy oraz OWU.