Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC?  - KWO
797 971 083
facebook

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC? 

 

Sytuacje, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania nie są rzadkością. Wielu kierowców jest przekonanych, że wykup ubezpieczenia OC gwarantuje im wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnej kolizji lub wypadku.  

rzeczywistości jednak istnieje kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty środków. W tym wpisie przeanalizujemy te najczęstsze przypadki. Decyzja  ubezpieczyciela o odmowie wypłaty tym, odszkodowania, musi być uzasadniona na piśmie, a poszkodowanemu przysługuje prawo do wglądu w dokumentację, uzasadnienie decyzji oraz odwołanie się od niej. 

 

Brak ważnego badania technicznego pojazdu 

Do jednego z głównych obowiązków właścicieli pojazdów należy przeprowadzenie okresowych badań technicznych pojazdu. Jeżeli okaże się, że auto w momencie wypadku nie posiada ważnego badania technicznego, a między szkodą, a wypadkiem zachodzi związek przyczynowo skutkowy – ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.  

Kolizja poza granicami kraju 

Warto pamiętać także, że polisa OC jest ograniczona terytorialnie. Zazwyczaj obejmuje ona kraj, w którym auto zostało zarejestrowane. Jeśli wybieramy się w dalszą podróż, za granicę – warto najpierw upewnić się, czy polisa uwzględnia ewentualne szkody powstałe w innym kraju. Jeżeli zaniechamy weryfikacji tych informacji, może okazać się, że ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje, a TU nie wypłaci nam odszkodowania.  

Opuszczenie miejsca wypadku 

Kolejną sytuacją przez, którą ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków jest ucieczka z miejsca zdarzenia. Opuszczenie miejsca zdarzenia, kiedy spowodowaliśmy szkodę to złe rozwiązanie. Jeżeli policja zdoła ustalić, że to Ty spowodowałeś kolizję – TU wypłaci odszkodowanie z Twojej polisy OC poszkodowanemu, a Ty będziesz zmuszony do pokrycia koszty naprawy własnego auta. Co więcej, TU zażąda od Ciebie zwrotu wypłaconego świadczenia.  

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu 

Prowadzenie pojazdu pod wypływem alkoholu nigdy nie jest dobrą decyzją – nierzadko prowadzi to do tragicznych skutkówW momencie kiedy spowodujesz kolizję będąc pod wpływem alkoholu, będziesz musiał pokryć koszty odszkodowania z polisy OC dla poszkodowanego. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jednak będzie on domagał się od Ciebie zwrotu pieniędzy.  

Wejście w posiadanie pojazdu w wyniku przestępstwa 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych ma chronić kierowcę przed finansowymi konsekwencjami spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Jednak sytuacja ta nie ma miejsca, w przypadku, gdy sprawca kolizji wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku przestępstwa. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania z wielu powodów. Istotne aby przestrzegać prawa i znać warunki podpisanego umowy oraz OWU. 

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.