Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli sprawca nie ma ważnego OC?  - KWO
797 971 083
facebook

Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli sprawca nie ma ważnego OC? 

 

Zgodnie z danymi  pochodzących z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFGpo polskich drogach jeździ wielu nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie opłacają terminowo polisy OC. Szczególnie jest to zauważalne po wybuchu pandemii koronawirusa. Jak się okazuje aż o jedną trzecią wzrosła liczba kierowców bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

 Czasami jest to wynik roztargnienia,  innym razem stanowi to celowe działanie. Jeżeli nasz pojazd uległ uszkodzeniu, które zostało spowodowane przez samochód bez ważnego ubezpieczenia – nie należy się na zapas martwić. Poszkodowany otrzyma pieniądze na naprawę auta z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.  

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny został powołany w 1990 roku.  Jednym z jego zadań jest wypłata odszkodowań poszkodowanym, których szkody wyrządzili posiadacze nieubezpieczonych aut. Co więcej, UFG wypłaca pieniądze, także wtedy, kiedy sprawca zdarzenia nie został ustalony.  

Jak uzyskać odszkodowanie z UFG? 

Jeżeli przysługuje nam odszkodowanie z UFG wystarczy, że zgłosimy się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – przekazując mu wszelkie niezbędne do przeprowadzenia postępowania dokumenty. Całym procesem mającym na celu likwidację szkody i wypłatę odszkodowania zajmuje się wybrane przez nas TU. Co istotne, żadne z nich nie może odmówić nam pomocy.  

Na wydanie decyzji UFG ma 30 dni, licząc od daty otrzymania aktu szkody. Jeżeli jednak ustalenie wszystkich niezbędnych okoliczności nie jest możliwe w tym terminie, wypłata odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 14 dni od daty ustalenia potrzebnych faktów. Niemniej jednak bezsporna część odszkodowania powinna być wypłacona w ciągu 30 dni od zgłoszenia sprawy.  

Skąd UFG bierze pieniądze na wypłaty odszkodowań? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi pieniądze, przeznaczone na odszkodowania dla kierowców mających kolizję z autem bez ubezpieczenia, pobierając je ze składek opłacanych przez wszystkich ubezpieczycieli, którzy na terenie naszego kraju oferują obowiązkowe polisy OC. Na konta TU pieniądze te przelewane są przez kierowców, którzy ubezpieczają swoje auta – a więc UFG wypłaca odszkodowania zgromadzone z sumy składek poprawnie opłacających polisy kierowców.  

Jak sprawdzić, czy sprawca kolizji ma ważne OC? 

Jeżeli Twoje auto uczestniczyło w kolizji i zostało uszkodzone z winy innego kierowcy, pamiętaj aby sprawdzić czy posiada on ważną polisę OC. Nie każdy kierowca jest uczciwy – nawet jeśli okaże Ci on certyfikat zakupu odszkodowania – nie musi być on opłacony. Warto na własną rękę upewnić się, że sprawca zdarzenia mówi prawdę. Ważność polisy możesz łatwo i szybko zweryfikować na stronie UFG. Wystarczy otworzyć zakładkę  „Sprawdź OC pojazdu” i wpisać wymagane dane, będzie to: numer rejestracyjny auta lub numer VIN, data i miejsce kolizji. Po uzupełnieniu tych informacji system wygeneruje raport, w przypadku ubezpieczonego auta będzie to informacja o marce pojazdu, numer polisy oraz dane zakładu ubezpieczeniowego. Jeżeli jednak samochód będzie nieubezpieczony system wygeneruje jedynie informacje o braku polisy OC. 

Możliwość sprawdzenia polisy OC dla danego auta umożliwia także Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Strona ta wymaga jednak podanie większej ilości informacji, niż UFG. W tym przypadku konieczna jest znajomość numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz data pierwszej rejestracji.   

Należy jednak pamiętać, że oba te systemy mogą być zawodne w momencie kiedy pojazd został ubezpieczony kilka dni wcześniej. Wynika to z tego, że firmy ubezpieczeniowe mają aż 14 dni na przekazanie danych o polisie do UFG.  

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.