Kto zapłaci w przypadku zderzenia się ze zwierzęciem? - KWO
797 971 083
facebook

Kto zapłaci w przypadku zderzenia się ze zwierzęciem?

Skorzystaj z oferty

W ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się kolizje z leśną zwierzyną. Są one bardzo niebezpieczne i w znacznym stopniu mogą uszczuplić nasz budżet. Niestety standardowe OC nie przewiduje wypłacania odszkodowań za tego typu szkody. Jak zatem zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia?

OC nie zawsze pokryje wszystko

Gdy w wyniku zderzenia ze zwierzęciem ucierpi człowiek; pasażer lub kierowca standardowa polisa OC pokryje jedynie koszty szkody osobowej. Niestety w przypadku uszkodzenia pojazdu może okazać się, że będziemy musieli sami, z własnej kieszeni zapłacić koszty naprawy.

AC się przydaje

Co zrobić by nie mieć problemu z naprawą uszkodzonego pojazdu?

Z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest wykup dobrego ubezpieczenia AC, które w pełni pokrywa swym zakresem zderzenia ze zwierzęciem. Ubezpieczyciele mają kilka wariantów polis AC, dlatego przed wykupieniem takiej polisy powinniśmy sprawdzić zakres działania takiej polisy.

W momencie, gdy nasza polisa obejmuje również zderzenia ze zwierzętami musi jedynie dostarczyć ubezpieczycielowi notatkę sporządzoną przez Policję.

Co zrobić w momencie, gdy nie opłacamy AC?

Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, a nie opłacały polisy OC, co prawda nie otrzymają odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale mogą się zgłosić o odszkodowanie do zarządcy okręgu łowieckiego lub zarządcy drogi.

Na to czy mamy szansę wywalczyć pieniądze na pokrycie szkody decyduje wiele czynników.

  • W momencie, gdy do zdarzenia doszło na oznakowanej drodze to sprawa jest klarowna. Niestety koszty naprawy będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni.
  • Jeżeli do kolizji doszło w dniu w którym odbywało się polowanie, a zwierzę wbiegło na drogę w wyniku nagonki to uzyskanie odszkodowania od zarządcy koła nie powinno być problemem.
  • W sytuacji, gdy nie było ani znaku, ani polowania możemy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do zarządcy okręgu łowieckiego, który jest odpowiedzialny za ochronę zwierzyny na danym terenie. Swoich praw możemy również dochodzić u zarządcy dróg, którym – w zależności od rodzaju drogi – może być Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewoda, starosta czy burmistrz. W takiej sytuacji należy udowodnić, że doszło do zaniedbań, a droga nie była odpowiednio oznakowana.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.