Oświadczenie kolizji – wszystko co musisz wiedzieć - KWO
797 971 083
facebook

Oświadczenie kolizji – wszystko co musisz wiedzieć

 

Na drodze warto być gotowym na każdą ewentualność. Nawet jeżeli uważamy się za dobrych kierowców, nigdy nie możemy być pewni zachowania drugiej osoby. Dlatego też za kierownicą auta obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nawet zawodowemu i doświadczonemu kierowcy może przytrafić się  stłuczka – ważne, aby wiedzieć jakie kroki należy w takiej sytuacji podjąć.

Pierwszą i bardzo ważna kwestią jest ustalenie czy zdarzenie zakończyło się jedynie uszkodzeniami aut (kolizja drogowa), czy też poszkodowani są także pasażerowie (szkoda osobowa).  Jeżeli dochodzi do szkody osobowej niezbędne jest wezwanie służb porządkowych oraz pogotowania medycznego. Jeśli w wypadku poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie za straty niematerialne. Dodatkowo w przypadku utraty w jakimkolwiek stopniu sprawności można ubiegać się o rentę, która także wypłacana będzie z ubezpieczenia sprawcy.

W przypadku jednak doszło do niewielkiej stłuczki, a żadna z osób biorących udział w kolizji nie została poszkodowana – kierowcy mają prawo porozumieć się sami. Wówczas ważne aby sporządzili oni zaświadczenie – jednoznacznie wskazujące na winę jednego z kierowców. Taki dokument warto wcześniej wydrukować i wozić na wypadek zdarzenia drogowego w aucie. Jeżeli jednak nie mamy zaświadczenia przy sobie należy spisać je na miejscu.

Oświadczenie kolizji jest dowodem przyznania się jednego z kierowców do dokonanej szkody na pojeździe innego uczestnika ruchu drogowego. Ważne więc, aby jednoznacznie wynikało z niego kto jest sprawcą kolizji oraz jak duży jest zakres szkód na pojazdach.

Do kogo zgłosić swoją szkodę?

W celu zgłoszenia szkody należy skontaktować ubezpieczycielem i poinformować go o kolizji drogowej oraz zaistniałej w jej wyniku szkodzie. Można tego dokonać zarówno osobiście zgłaszając się do oddziału firmy ubezpieczeniowej, za pośrednictwem strony internetowej bądź dzwoniąc na infolinię. Niezależnie od formy kontaktu, jeśli  koszty związane z naprawą auta mają zostać pokryte z OC sprawcy, należy przedstawić do towarzystwa pewne informacje.

Na oświadczeniu muszą znaleźć się:

Dane kierowców i właścicieli aut – imię nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, numer prawa jazdy, numer telefonu

Dane pojazdów – numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model oraz typ auta

Numery polis OC – zarówno sprawcy jak i poszkodowanego

Opis zdarzenia – dokładny czas, lokalizacja zdarzenia oraz przebieg zdarzenia, opis zniszczeń jakim uległy pojazdy lub przedmioty znajdujące się w pojeździe np. telefon, laptop.

Ewentualnie – dane świadków jeśli tacy są.

Podpisany przez obie strony formularz należy przekazać firmie ubezpieczeniowej sprawcy. W zależności od tego do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego on należy, zgłaszanie szkody odbywa się w różny sposób – telefonicznie, pisemnie, osobiście czy nawet online.

Warto także pamiętać, że decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania nie jest ostateczna. Poszkodowany może ubiegać się o dodatkową kwotę odszkodowania z OC, oraz sprawdzić czy wycena szkody nie została zaniżona. Wystarczy, przesłać nam swój kosztorys, a my zajmiemy się resztą. Nasza kancelaria oferuje kontakt zarówno telefoniczny, jak i poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz na stronie www.kancelariawo.pl. Weryfikacja jest w pełni darmowa i potrwa około 48 h. Po tym czasie nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i przedstawi Ci propozycję odkupu odszkodowania.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.