Polisa OC – kiedy nie należy nam się odszkodowania
Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku powinno wypłacić odszkodowanie, które ma zrekompensować poszkodowanemu doznaną szkodę.
Sprawca szkody ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła i w tych granicach naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Jeżeli sprawca opłaca ubezpieczenie OC, to odszkodowanie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe
Przepisy mówią jasno, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:
- polegające na uszkodzeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego właścicielowi pojazdu; dotyczy to również sytuacji, w której właściciel pojazdu mechanicznego, którym wyrządzono szkodę, jest właścicielem lub współwłaścicielem drugiego pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona; Wyłączenie to nie obejmuje szkody wyrządzonej w mieniu, jeżeli pojazdy mechaniczne uczestniczące w zdarzeniu są przedmiotem umowy leasingu zawartej przez posiadaczy tych pojazdów z tą samą firmą leasingową;
- w przewożonych za opłatę ładunkach czy bagażach
- polegających na utracie korzyści, gotówki, biżuterii czy papierów wartościowych
- polegające na zniszczeniu lub skażeniu środowiska
W wypadku, stłucze może ucierpieć człowiek, wtedy mówi się o szkodach osobowych. W momencie, gdy zostanie zniszczony pojazd mamy do czynienia ze szkodami majątkowymi, rzeczowymi.
Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wskazuje jasno, że szkoda stanowi różnicę między tym, czym poszkodowany dysponowałby w zakresie wartości, których szkoda dotyczy, gdyby nie było zdarzenia wywołującego szkodę, a tym, czym dysponuje rzeczywiście na skutek tego zdarzenia.