Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych -kiedy może pomóc? - KWO
797 971 083
facebook

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych -kiedy może pomóc?

Skorzystaj z oferty

Bardzo duży ruch samochodowy na drogach nieuchronnie pociąga za sobą powstawanie szkód z udziałem pojazdów, które są zarejestrowane w różnych państwach. W większości przypadkach zdarza się tak, że pojazdy, które ulegną uszkodzeniu są ubezpieczone w towarzystwach, które mają swoją siedzibę poza Polską. Dokąd powinien udać się poszkodowany by otrzymać odszkodowanie?

Poszkodowany nie powinien obawiać się, że nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. W przypadku zaistnienia szkody „międzynarodowej” pomocą osobom poszkodowanym służy Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

1.Zdarzenia na terenie Polski

W sytuacji, gdy szkoda miała miejsce na terenie Polski należy pamiętać o spisaniu wszystkich danych sprawcy szkody, a najlepiej jest wezwać na miejsce policję. Kolejny etap sprawy to zgłoszenie się do PBUK z prośbą o udzielenie informacji na temat korespondentów zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, które zlikwidują szkodę w ich imieniu na terytorium Polski. W praktyce szkodę zgłaszamy do polskiego ubezpieczyciela, który współpracuje z zagranicznym ubezpieczycielem sprawcy szkody i w imieniu tego ubezpieczyciela likwiduje szkodę. Jeżeli zdarzy się tak, że zagraniczne towarzystwo ubezpieczeń nie ma swojego przedstawiciela na terenie Polski, szkodę można zgłosić w dowolnej placówce PZU S.A. lub Warcie S.A. W takim przypadku szkoda zostanie zlikwidowana przez jedno z tych towarzystw.

2.Zdarzenia za granicą

W razie szkody za granicą procedury dochodzenia roszczeń od ubezpieczycieli są uzależnione od tego w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku.

Bardzo ważne jest by poszkodowany pamiętał spisać numer rejestracyjny oraz markę pojazdu sprawcy. Powinno się pamiętać również o danych z ubezpieczenia OC sprawcy. Najlepiej wszystkie informacje spisać niezwłocznie po wypadku. W niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione bądź niemożliwe, nawet jeżeli dysponujesz dokładnymi danymi kierowcy i pojazdu sprawcy.

W tym momencie zaczyna działać Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na stronie PBUK-u znajduje się specjalny formularz za pomocą którego wybierając odpowiedni kraj w którym zarejestrowany był samochód sprawcy oraz wybierając kraj w którym doszło do zdarzenia można określić sposób dochodzenia roszczeń.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.