Bardzo duży ruch samochodowy na drogach nieuchronnie pociąga za sobą powstawanie szkód z udziałem pojazdów, które są zarejestrowane w różnych państwach. W większości przypadkach zdarza się tak, że pojazdy, które ulegną uszkodzeniu są ubezpieczone w towarzystwach, które mają swoją siedzibę poza Polską. Dokąd powinien udać się poszkodowany by otrzymać odszkodowanie?
Poszkodowany nie powinien obawiać się, że nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie. W przypadku zaistnienia szkody „międzynarodowej” pomocą osobom poszkodowanym służy Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
1.Zdarzenia na terenie Polski
W sytuacji, gdy szkoda miała miejsce na terenie Polski należy pamiętać o spisaniu wszystkich danych sprawcy szkody, a najlepiej jest wezwać na miejsce policję. Kolejny etap sprawy to zgłoszenie się do PBUK z prośbą o udzielenie informacji na temat korespondentów zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, które zlikwidują szkodę w ich imieniu na terytorium Polski. W praktyce szkodę zgłaszamy do polskiego ubezpieczyciela, który współpracuje z zagranicznym ubezpieczycielem sprawcy szkody i w imieniu tego ubezpieczyciela likwiduje szkodę. Jeżeli zdarzy się tak, że zagraniczne towarzystwo ubezpieczeń nie ma swojego przedstawiciela na terenie Polski, szkodę można zgłosić w dowolnej placówce PZU S.A. lub Warcie S.A. W takim przypadku szkoda zostanie zlikwidowana przez jedno z tych towarzystw.
2.Zdarzenia za granicą
W razie szkody za granicą procedury dochodzenia roszczeń od ubezpieczycieli są uzależnione od tego w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku.
Bardzo ważne jest by poszkodowany pamiętał spisać numer rejestracyjny oraz markę pojazdu sprawcy. Powinno się pamiętać również o danych z ubezpieczenia OC sprawcy. Najlepiej wszystkie informacje spisać niezwłocznie po wypadku. W niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione bądź niemożliwe, nawet jeżeli dysponujesz dokładnymi danymi kierowcy i pojazdu sprawcy.
W tym momencie zaczyna działać Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na stronie PBUK-u znajduje się specjalny formularz za pomocą którego wybierając odpowiedni kraj w którym zarejestrowany był samochód sprawcy oraz wybierając kraj w którym doszło do zdarzenia można określić sposób dochodzenia roszczeń.