Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS
Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie stawu skokowego? Odszkodowanie ZUS – co należy zrobić, by otrzymać gwarancję wypłaty? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
Skręcenie stawu skokowego – Uraz, który w przyszłości może dać o sobie znać
O skręcenie stawu skokowego naprawdę nie jest ciężko. Wystarczy bieg, jeden skok, a nawet krok po nierównej powierzchni, by pojawił się uraz. Pierwszymi objawami, gdy pojawi się skręcenie stanu skokowego jest ból i obrzęk okolicach stawu. Może pojawić się także stan zapalny.
Skręcenie stawu skokowego kategoryzuje się w 3 stopniach:
• I stopień to skręcenie stawu skokowego charakteryzujące się łagodnym obrzękiem i bólem, ograniczoną ruchomością stawów
• II stopień to skręcenie stawu skokowego charakteryzuje się brakiem stabilizacji. Występuje znaczny ból, wyraźny obrzęk i ograniczenie ruchomości.
• III stopień to skręcenie stawu skokowego, w którym występuje całkowite zerwanie więzadeł torebki stawowej. A także poważny obrzęk i ból
Skręcenie stawu skokowego – Odszkodowanie ZUS
Tak jak wspominaliśmy, najczęstszym urazem jest potocznie skręcenie kostki czyli skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS można otrzymać, jednak by do tego doszło, pokrzywdzony musi uzasadnić swoje roszczenia, gdyż ubieganie się o zadośćuczynienie wymaga odpowiednich działań prawnych i finansowych. Gdy wystąpiło skręcenie stawu skokowego, odszkodowanie ZUS można otrzymać jedynie, gdy do wypadku doszło w pracy. Należy zgłosić taką sprawę do pracodawcy, Ten powinien ustalić okoliczności całego zdarzenia, a później przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje takie jak:
• Sprawozdanie powypadkowe i kartę wypadku
• Zaświadczenia o stanie zdrowia poszkodowanego
• Wniosek o odszkodowanie
W każdym innym przypadku, (na przykład na drodze), odszkodowanie można uzyskać z polisy OC sprawcy naruszenia. Następnie poszkodowany musi skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy i dostarczyć dokumentację medyczną.