Szkoda całkowita, a szkoda częściowa – różnice  - KWO
797 971 083
facebook

Szkoda całkowita, a szkoda częściowa – różnice 

W obecnie obowiązującym prawie nie odnajdziemy definicji szkody całkowitej. Termin ten jest jednak często używany przez pracowników towarzystw ubezpieczeniowych oraz orzeczników sądowych. Możemy więc uznać, że szkoda całkowita występuję w momencie, gdy uszkodzenie pojazdu jest na tyle duże, że jego naprawa przekracza koszt jego wartości sprzed wypadkubądź też pojazd nie nadaje się do naprawy. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza przy orzecznictwie szkody starszych roczników pojazdów. Wówczas wymiana kilku kluczowych części może przekroczyć wartość pojazdu. 

W momencie, kiedy TU uznało, że nasze auto uległo szkodzie całkowitej, odszkodowanie z tytułu OC ustalane jest metodą dyferencyjną. Według tej metody, w pierwszej kolejności oblicza się wartość pojazdu sprzed wypadku – uwzględniając markę, model, rocznik, przebieg czy wyposażenie pojazdu. Kolejnym krokiem jest oszacowanie wartości auta po wypadku – uwzględniając wszelkie powstałe szkody. Ostatni etap to obliczenie różnicy między wartością pojazdu sprzed kolizji, a wartością po wypadku. Otrzymana różnica stanowi kwotę odszkodowania.  

Szkoda częściowa natomiast występuję wtedy, gdy pojazd, który uległ wypadkowi kwalifikuje się do naprawy, a jej koszt nie przekracza wartości auta. Jest to więc przeciwieństwo szkody całkowitej. Tego typu szkody orzekane są zazwyczaj podczas niewielkich stłuczek, bądź kolizji parkingowych. Kolizje pojazdów nowych, o znacznej wartości również w większości są uznawane za szkody częściowe.  

W sytuacji, gdy TU uznało, że uszkodzenie na naszym pojeździe jest szkodą częściową wielkość wypłaconego odszkodowania składa się na kwotę naprawy pojazdu – z uwzględnieniem cen części oraz robocizny. Według obecnie obowiązującego prawa (regulacja KNF) szkoda z tytułu OC powinna zostać usunięta na nowych częściach – bez odliczeń amortyzacyjnych. Co więcej, poszkodowany ma prawo samodzielnie wybrać dostawców części.  Wysokość wypłaconego odszkodowania powinna wystarczyć właścicielowi auta na pokrycie wszelkich kosztów naprawy pojazdu oraz zakup części.  

Jeżeli kwota, która wynika z kosztorysu naprawy pojazdu nie jest wystarczająca na pokrycie wydatków związanych z doprowadzeniem auta do stanu pierwotnego, prawdopodobnie TU zaniżyło odszkodowanie. Wówczas warto sprawdzić swoje przypuszczeniakontaktując się z nami. Specjalizujemy się w dopłatach do odszkodowań. Posiadając wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów (mi.in prawników, adwokatów i rzeczoznawców) oraz pozycję lidera odkupu odszkodowań na polskim rynku, jesteśmy w stanie zaoferować najwyższe dopłaty do odszkodowań OC. Nasi eksperci chętnie rozwieją Twoje wątpliwości i pomogą uzyskać należną kwotę dopłaty.  

Wystarczy, że zgłosisz się do nas! Proces dopłaty do odszkodowania jest prosty i wymaga od Ciebie minimalnego wysiłku!  

Całość można przestawić w 3 prostych korkach: 

  1. Kontaktujesz się z nami i przesyłasz kosztorys 
  1. My weryfikujemy Twoją sprawę 
  1. Przedstawiamy proponowaną wysokość dopłaty do Twojej szkody – jeśli się zgadzasz, pieniądze zostają przelane na Twoje konto.  

W KWO stawiamy na proste rozwiązania. Nie wymagamy osobistych wizyt w naszej siedzibie. Jeżeli uważasz, że Twoje odszkodowanie został zaniżone wystarczy, że skontaktujesz się z nami i prześlesz kosztorys naprawy pojazdu, który otrzymałeś od ubezpieczyciela. Cały proces przebiega w pełni zdalnie – rozpoczynając od wykonania analizy Twojej sprawy, aż po podpisanie dokumentów. Nie zwlekaj, dopłatę do odszkodowania możesz dostać jedynie za kolizję do 3 lat wstecz. 

Czytaj również

Odzyskiwanie Odszkodowań

ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ Odzyskiwanie odszkodowań to nic innego jak dochodzenie swoich praw, a przede wszystkim należnych pieniędzy. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami takimi jak odzyskiwanie odszkodowań. Kto ma możliwość na odzyskiwanie odszkodowań? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się czy należysz do tej grupy! ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ – KTO MOŻE LICZYĆ NA POMOC? Odzyskiwanie odszkodowań to nie łatwa sztuka. Dlatego najlepszą opcją, jest powierzenie […]

Czytaj więcej

Szkoda Komunikacyjna

SZKODA KOMUNIKACYJNA Czym jest szkoda komunikacyjna? I Czym szkoda komunikacyjna różni się od wypadku? Jak, komu i w jakim czasie szkoda komunikacyjna powinna zostać zgłoszona? Przeczytaj aby dowiedzieć się co należy zrobić. Czym jest szkoda komunikacyjna? Szkoda komunikacyjna, to taka, która powstała w rezultacie kolizji bądź wypadku drogowego. Możemy mówić, że wystąpiła szkoda komunikacyjna, gdy nie ma ofiar w ludziach.  Co jest […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.