Wybór poszkodowanego: pieniądze czy zdrowie? - KWO
797 971 083
facebook

Wybór poszkodowanego: pieniądze czy zdrowie?

Skorzystaj z oferty

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by poszkodowany w wypadku samochodowym nie ze swojej winy zastanawiał się, czy pójść do szpitala państwowego czy prywatnego. Bez wątpienia szpital prywatny oferuje szybsze i lepsze leczenie.

Rocznie takich przypadków jest tysiące. Poszkodowany zamiast skupić się na ratowaniu swojego zdrowia, ma dylemat udać się na leczenie do szpitala państwowego czy prywatnego. Wydawałoby się, że tak oczywista sprawa już dawno powinna zostać rozstrzygnięta. Nic bardziej mylnego.

Rzeczą oczywistą powinien być fakt, że za sfinansowanie uszczerbku odpowiada sprawca wypadku, a najczęściej ubezpieczyciel z polisy OC komunikacyjnego. W kodeksie cywilnym mamy wyraźny zapis, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty, a na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na leczenie (art.444 KC).

Mimo prawnego zapisu niektóre sądy zasądzały od zakładu ubezpieczeń pokrycie wydatków na leczenie czy rehabilitację w prywatnych placówkach, inne odmawiały, a jeszcze inne domagały się od poszkodowanego wykazania, że uzyskanie leczenia w szpitalu publicznym było niemożliwe lub utrudnione.

Warto się zastanowić dlaczego osoba poszkodowana z czyjeś winy ma się zastanawiać, do jakiej placówki iść po pomoc medyczną. Należy mieć nadzieje, że niedługo to się skończy. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego orzekająca, że świadczenie z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów obejmuje też „uzasadnione i celowe” koszty leczenia oraz rehabilitacji niefinansowane ze środków publicznych, ułatwi poszkodowanym wychodzenie z powypadkowych opresji.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.