Wypadek zbiorowy definicja - KWO
797 971 083
facebook

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY

W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze lub wypadki z udziałem pracowników przewożonych samochodem. Procedura i lista świadczeń w przypadku wypadku zbiorowego są praktycznie takie same jak w przypadku indywidualnego wypadku przy pracy. Pracodawca musi zgłosić wypadek do Państwowego Inspektora Pracy i prokuratora. Niezastosowanie się do tego przewodnika może skutkować karami w zależności od przypadku i powodu braku powiadomienia. Przed nim jeszcze więcej papierkowej roboty. Dla każdego poszkodowanego pracownika będzie musiał przygotować dokumenty osobiste.

Odszkodowanie za wypadek zbiorowy – Definicja jasno określa komu się należy.

 • pracownikowi firmy, który jest ofiarą wypadku przy pracy
 •  gdy co najmniej dwie osoby są poszkodowane w wypadku
 •  gdy od wypadku minęły mniej niż 3 lata

Wypadek zbiorowy – dokumenty potrzebne do odszkodowania

Procedura dochodzenia odszkodowania jest taka sama jak w przypadku indywidualnego wypadku przy pracy. Poszkodowany musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. Bardzo ważna jest tutaj dokumentacja medyczna i procedury ustalone po wypadku. Poszkodowany może ubiegać się  o dodatkowe świadczenia: odszkodowanie za stratę (niepieniężne), koszty leczenia, rehabilitacji, koszty podróży do placówek medycznych, zwiększenie renty inwalidzkiej (z potrzeby), częściowej lub całkowitej utraty zdolności do pracy).

Jak złożyć zawiadomienie? Wypadek zbiorowy. Definicja. Zawiadomienie.

Pracodawca jest zobowiązany do złożenia pisemnego zgłoszenia śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego wypadku w miejscu pracy oraz każdego innego wypadku związanego z wykonywaną pracą z powyższymi skutkami. Ogłoszenie musi zawierać następujące informacje:

 • Identyfikacja pracodawcy (dane firmy, dane pracownika i zajmowane przez niego  stanowisko, numer telefonu)
 • data i godzina wydarzenia
 • liczba osób poszkodowanych w wypadku
 • dane poszkodowanego (m.in. imię i nazwisko poszkodowanego, miejsce pracy, skutki wypadku dla poszkodowanego)
 • miejsce wypadku
 • informacje o przebiegu zdarzenia incydentalnego.

Czytaj również

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

Odwoływanie od decyzji ubezpieczyciela

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – WZÓR Nie ma jednego konkretnego schematu by napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Wzór sprawia jednak największą trudność w całym procesie składania odwołania. Dlatego dziś przychodzimy do Państwa z  propozycją gotowego wzoru. By go wygenerować wystarczy kliknąć „uzupełnij formularz”. Po uzupełnieniu kwestionariusza zostanie on przesłany na adres mailowy. By uzupełnić arkusz należy […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

  Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

  Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.