Wypadki komunikacyjne – na co warto zwrócić uwagę przy likwidacji szkody - KWO
797 971 083
facebook

Wypadki komunikacyjne – na co warto zwrócić uwagę przy likwidacji szkody

Skorzystaj z oferty

Likwidacja szkody

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2016 roku na terenie Polski doszło do 8 764 wypadków drogowych i 119 126 kolizji. Oprócz stresu wynikającego z tego nieprzyjemnego zdarzenia kolejnym problemem staje się również wypłata odszkodowania. Niestety kwota odszkodowania jest z reguły maksymalnie zaniżania przez ubezpieczycieli, a to nie jedyny problem. Innymi stałymi elementami nieczystej gry ze strony ubezpieczycieli są kwestionowanie rachunków i faktur czy też nakazywanie naprawy pojazdu z wykorzystaniem zamienników w miejsce części oryginalnych.

Należy pamiętać, że to nie polisa ale umowa zawarta z ubezpieczycielem mówi jakie są ogólne warunki oraz zobowiązania stron, które ją zawarły. Często dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczyciel odejmuje ok. 30-40 % sumy odszkodowania, nawet w sytuacji, w której to nie my byliśmy sprawcami wypadku, ze względu na przekroczoną przez nas dozwoloną prędkość.

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i nasze auto zostanie skradzione to aby odzyskać odszkodowanie jesteśmy najczęściej zobowiązani do przedłożenia ubezpieczycielowi kompletu dokumentów i kluczyków, dzieje się tak ze względu na zapis w umowie mówiący o obowiązku niepozostawiania kluczyków i dokumentów w pojeździe. Gdy auto zostanie skradzione wraz z nimi ubezpieczyciel może stwierdzić, że sami przyczyniliśmy się do szkody. Ze względu na to, że ubezpieczenie AC jest dobrowolne to różne firmy ubezpieczeniowe mogą proponować odmienne warunki, nie warto więc przy wyborze tego typu świadczeń kierować się wyłącznie ceną, dobrze zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, a także na katalog wyłączenia umowy ubezpieczeniowej czyli spis przypadków, w których zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.

W przypadku ubezpieczenia OC przy likwidacji szkód często dochodzi do narzucania przez ubezpieczyciela zastosowania przy naprawie auta części zamiennych zamiast oryginalnych, pozwala na to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję, w której definicja „oryginalne części zamienne”, która mówi, że „przyjmuje się, że części zamienne są oryginalne, jeżeli producent tych części zaświadczy, że zostały one wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi ustalonymi przez producenta danych pojazdów i są one tej samej jakości co części stosowane do montażu tych pojazdów”. Jednak zamierzenia tego zapisu miały przysłużyć się do wzrostu konkurencji w branży motoryzacyjnej. Warto wiedzieć, że zastąpienie części oryginalnych zamiennikami może się odbyć jedynie za zgodą poszkodowanego. W kwestii opłat za holowanie pojazdu możemy dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela sprawcy wypadku jeżeli byliśmy zmuszeni przetransportować auto do warsztatu mechanicznego.

Czytaj również

Wypadek zbiorowy definicja

WYPADEK ZBIOROWY. DEFINICJA. PRZYKŁADY W wielu przypadkach wypadek przy pracy może być określany jednoczenie jako wypadek zbiorowy. Definicja podaje, że wypadek zbiorowy przy pracy, jako taki, w wyniku którego poszkodowane są co najmniej dwie osoby. Należy pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do dopełnienia formalności związanych ze zdarzeniem jakim jest wypadek zbiorowy. Definicja wymienia przykłady tego typu incydentów – wypadki górnicze […]

Czytaj więcej

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS

Skręcenie stawu skokowego – odszkodowanie ZUS Najczęściej występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego. Odszkodowanie ZUS należy się wtedy poszkodowanemu, tylko jeżeli uda mu się udowodnić swoje roszczenia. Statystyki mówią, że każdego roku uraz ten przytrafia się 350-360 tysiącom Polaków. Biorąc pod uwagę częstotliwość i plasuje się więc on w ścisłej ortopedycznej czołówce. Czym jest skręcenie […]

Czytaj więcej

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.