Zaniżona szkoda OC - KWO
797 971 083
facebook

Zaniżona szkoda OC

Zaniżanie odszkodowań jest nagminnym działaniem ze strony ubezpieczycieli, w efekcie czego blisko w 92% przypadkach wycena nie pokrywa się z właściwą wartością szkody. Prześlij kosztorys, a sprawdzimy czy Twoja szkoda OC została zaniżona.

Zaniżona szkoda OC. Na czym polega?

Czy poszkodowany powinien przyjąć ofertę kosztorysową od towarzystwa nawet w przypadku, gdy zaproponowana kwota jest rażąco niska? Oczywiście, że nie. Kierowcy mogą ubiegać się o dopłatę z tytułu zaniżonej szkody OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zrekompensowania strat poniesionych przez poszkodowanego i przywrócenia auta do stanu sprzed wypadku.

Należy mieć jednak na uwadze, że ubezpieczalnie dążą do jak najszybszej wypłaty środków i zamknięcia sprawy. Dlatego szczególnie ważnym jest, aby nie akceptować zaniżonej szkody OC, tzn. nie przyjmować ugody i walczyć o wypłatę pełnej wartości przysługującego poszkodowanemu odszkodowania. Części, które zostaną wymienione podczas naprawy, muszą być oryginalnymi, nawet jeżeli ich koszt jest bardzo wysoki. Towarzystwo z reguły niechętnie zgadza się na tego typu rozwiązanie, najczęściej proponując zastosowanie zamiennych, tańszych części. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z firmą, która zajmuje się tzw. odkupem odszkodowań, czyli dopłatami do zaniżonych szkód z OC sprawcy.

Zaniżona szkoda – co robić?

Jeśli zaniżona szkoda OC spędza Ci sen z powiek, masz kilka możliwych opcji działania. Pierwszą z nich jest złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli uważamy, że w kosztorysie znajdują się błędy, należy dostarczyć wniosek do siedziby Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Do wniosku będzie trzeba dołączyć także rachunki, faktury oraz inne dokumenty, które będą wskazywały na zaniżoną szkodę OC. W większości przypadków niestety ubezpieczyciele odrzucają prośby o ponowne rozpatrzenie spraw.

Odwołanie nie jest jednak jedynym sposobem na walkę z zaniżoną szkodą. Mamy jeszcze prawo zgłosić nasze podejrzenia do Rzecznika Finansowego bądź wystąpić z pismem do sądu. Proces sądowy jest jednak ryzykowny i stresujący. Nierzadko sprawy ciągną się latami, a poszkodowany nie ma gwarancji wygranej. W przypadku podtrzymania przez sąd decyzji TU konieczne będzie pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Istnieje jednak jeszcze prostszy i zupełnie darmowy sposób na walkę o sprawiedliwą wycenę. Wystarczy, że zgłosisz się do naszej Kancelarii, która specjalizuje się w dopłatach do odszkodowań. Pomożemy Ci rozwiązać Twój problem w zaledwie 48h!  Z nami zaniżona szkoda OC nie jest problemem!

Zaniżona szkoda OC – komu należy się dopłata?

Od dopłatę do zaniżonej szkody OC może ubiegać się poszkodowany, który:

  • nie zawarła ugody z ubezpieczycielem;
  • odszkodowanie zostało już wypłacone i posiada on dokument potwierdzający ten fakt,
  • odszkodowanie zostało wypłacone nie później niż 3 lata wstecz od momentu zgłoszenia się po dopłatę,
  • do powstania szkody doszło na terenie Polski;
  • szkoda została rozliczana gotówkowo, tj. ubezpieczyciel z góry wypłacił pieniądze na naprawę samochodu.

 

Zaniżona szkoda OC – opcja odkupu prawa do roszczenia

 


Ekspresowa pomoc
Odkup szkody OC to najkorzystniejszy sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy bez utraty czasu i angażowania się w sprawę sądową. Dodatkowe pieniądze trafiają na Twoje konto nawet w 48h od momentu zgłoszenia. Średnio dopłacamy naszym klientom 3200zł.

 


Zero ryzyka
Odkup prawa do roszczenia pozwala uzyskać dodatkowe pieniądze od ręki, bez jakiegokolwiek ryzyka i bez ponoszenia kosztów związanych z kalkulacją kosztorysu czy obsługą sprawy. Wystarczy przekazać nam prawo do zaniżonej szkody OC, by zapomnieć o problemie i cieszyć się dodatkową gotówką.

 


Doświadczenie
Nasza kancelaria od lat zajmuje się dopłatami do zaniżonych szkód OC. Jesteśmy największą w Polsce firmą, która oferuje odkup szkód komunikacyjnych. Nasz zespół tworzą radcy prawni i adwokaci specjalizujący się w prawie ubezpieczeniowym. Posiadamy dodatkowo zespół wysoko wykwalifikowanych rzeczoznawców.

 


Wygodne rozwiązania
Przejmujemy prawo do odszkodowania OC z rąk poszkodowanego, dzięki czemu nasi Klienci mogą otrzymać przelew na konto zaledwie w ciągu kilku dni od podpisania umowy. Nasze wieloletnie doświadczenie sprawia, że potrafimy bezbłędnie ocenić czy ubezpieczyciel zaproponował za niskie odszkodowanie.

 


Wysoka jakość usług
Gwarancją jakości świadczonych przez nas usług jest lista referencyjna naszych klientów oraz ciągły rozwój naszych kompetencji. Pomogliśmy już tysiącom Klientów, a obecnie niemal połowa z nich trafia do nas z polecenia.

Odkup zaniżonej szkody OC – na czym polega?

Zgodnie z obecnie obowiązującym w naszym kraju prawem poszkodowany ma prawo przekazać własność do roszczeń osobie trzeciej – prawnej lub fizycznej. Możliwość skorzystania z tego rozwiązania przysługuje poszkodowanemu, którego pojazd uległ wypadkowi nie później niż 3 lat wstecz.

Odkup zaniżonej szkody OC odbywa się poprzez podpisanie umowy cywilnoprawnej (cesji wierzytelności). W jej rezultacie właściciel zaniżonej szkody otrzymuje od kupca określoną uprzednio w umowie kwotę pieniędzy. Co ważne, z odkupu zaniżonej szkody OC  może skorzystać także osoba, która sprzedała uszkodzony pojazd. Nie jest ona już właścicielem auta, ale nadal pozostaje właścicielem szkody. W tym przypadku, odkup zaniżonej szkody jest możliwy jeżeli jesteśmy w posiadaniu umowy sprzedaży samochodu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Wypełnij formularz

    Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje na temat oferowanych usług zaznacz poniższe zgody:

    Szczerze polecam tą kancelarię. Sama skontaktowałam się z polecenia znajomego, który otrzymał od nich najwyższą propozycję dopłaty. Właściwi ludzie na właściwym miejscu. Bardzo miła obsługa, bezproblemowy kontakt, no i pieniążki szybko na koncie. Można bezpłatnie sprawdzić czy dopłata się należy więc zawsze warto próbować.

    Aleksandra (opinia z Google)

    Szczerze polecam tą kancelarię. Sama skontaktowałam się z polecenia znajomego, który otrzymał od nich najwyższą propozycję dopłaty. Właściwi ludzie na właściwym miejscu. Bardzo miła obsługa, bezproblemowy kontakt, no i pieniążki szybko na koncie. Można bezpłatnie sprawdzić czy dopłata się należy więc zawsze warto próbować.

    Jarek (opinia z Google)

    Nie spodziewałam się że moje odszkodowanie było aż tak zaniżone! Bardzo miła obsługa klienta. Polecam KWO w szczególności panią Dorotę!

    Karolina (opinia z Google)

    Chciałem serdecznie podziękować firmie KWO za poprowadzenie mojej sprawy od początku do końca, ubezpieczyciel zaniżył moje odszkodowanie, dzięki ekspertom z Polskiego Centrum Wypłat Odszkodowań dostałem dwa razy wyższą kwotę.

    Pixelis (opinia z Google)

    Pieniążki na koncie miałem niecałe 2 doby później. Obsługiwała mnie Pani Izabela Bryła. Pełna profeska, świetny kontakt i dbałość o klienta. Dla firmy za miłe zaskoczenie 5 gwiazdek, dla Pani Izabeli 5 gwiazdek z plusem. Polecam. Usatysfakcjonowany klient.

    Gregor (opinia z Google)

    Po przesłaniu kosztorysu uzyskałem dodatkową dopłatę do odszkodowania. Miła i fachowa obsługa. Polecam wszystkim.

    Marcin (opinia z Google)

    W jaki sposób zostaje zaniżona szkoda OC?

    Szkody komunikacyjne mogą być kwalifikowane na dwa sposoby tj. jako szkoda częściowa lub jako szkoda całkowita.

    Ze szkodą częściową mamy do czynienia wówczas gdy naprawa jest uzasadniona ekonomicznie czyli jest opłacalna. W tej sytuacji ubezpieczyciel powinien wypłacić kwotę pozwalającą na naprawę pojazdu. Niestety często tak się nie dzieje. Szkoda częściowa występuje zawsze, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie zakwalifikuje uszkodzeń jako szkodę całkowitą. Kwalifikacja stopnia uszkodzeń wygląda inaczej w przypadku ubezpieczenia OC i AC.

    Szkoda częściowa z OC sprawcy występuje, gdy koszty naprawy nie przekraczają 100% wartości pojazdu sprzed wypadku. Z ubezpieczenia AC uszkodzenia kwalifikują się jako szkoda częściowa, gdy koszty naprawy samochodu wynoszą do 70% jego wartości w stanie nieuszkodzonym.

    Towarzystwa ubezpieczeń zaniżają szkody OC częściowe na klika znanych sposób. Jest to między innymi stosowanie w kalkulacji kosztów naprawy zamienników – tzw. części alternatywnych porównywalnej jakości. W arkuszu kosztorysu oznaczone zostają symbolami P, PJ lub Q. Ich użycie jest dopuszczalne tylko jeżeli poszkodowany wyrazi na to zgodę lub jeśli w pojeździe przed wypadkiem wykorzystane były także części alternatywne. W innych przypadkach zastosowanie części innych niż oryginalne (oznaczenie literą O) nie gwarantuje przywrócenia pojazdu do stanu z przed szkody.

    Zaniżona szkoda OC – przykładowe sprawy

    Mercedes Sprinter, rok produkcji 2006

    W styczniu 2020r. samochód naszego Klienta – Mercedes Sprinter, rok produkcji 2006, uległ wypadkowi. Towarzystwo ubezpieczeń ustaliło cenę wymienianego zderzaka przedniego na 107,5zł (jakość P). Cena oryginalnej części zgodnie z programem eksperckim wynosi 1167,4zł. Dodatkowo uszkodzeniu uległ reflektor prawy w jakości Q za 450zł, cena oryginalnej części to 1500zł.

     

    BMW 7 V, rok produkcji 2011

    Na początku roku 2019 w kolizji drogowej został uszkodzony m.in. reflektor w pojeździe marki BMW 7 V, rok produkcji 2011. Poszkodowany zgłosił szkodę z OC sprawcy.

    Wycena zaproponowana przez ubezpieczyciela była rażąco niska.

    Klient zgłosił się do nas z prośbą o weryfikację kosztorysu.

    Jak ocenił nasz rzeczoznawca, w kalkulacji zastosowano reflektor w zamienniku jakości Q (cena 1602,37zł). Cena oryginału to aż 5024,28zł.

     

    Mercedes Klasa R, rocznik 2007

    W czerwcu 2020 roku, samochód naszego Klienta uległ wypadkowi.

    Po przeprowadzonych oględzinach samochodu ubezpieczyciel zaproponował zaniżoną kwotę odszkodowania. Pomimo kilkukrotnych prób odszkodowania, nie udało się naszemu Klientowi wywalczyć wyższej kwoty, dlatego zdecydował się oddać sprawę w nasze ręce.

    Jak się okazało, potrącenie zastosowane przez rzeczoznawcę towarzystwa ubezpieczeń to 17%, co daje 3004,41zł odjęte od kwoty odszkodowania.

     

    Najczęstsze sposoby zaniżania szkód

    Potrącenie cen nowych części

    Aby zaniżyć odszkodowanie z OC sprawcy ubezpieczyciele stosują bardzo często w kosztorysie naprawy potrącenie cen nowych części tłumacząc to zużyciem oryginalnych części uszkodzonych w kolizji. W ten sposób wysokość odszkodowania zostaje zaniżona o tzw. amortyzację. Procent potrącenia waha się od 5 do nawet 40%.
    Zgodnie z linią orzeczniczą ustaloną uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1980 r. (sygn. III CRN 223/80) jest to działanie bezprawne. „Przywrócenie rzeczy uszkodzonej do stanu poprzedniego polega na doprowadzeniu jej do stanu używalności w takim zakresie, jaki istniał przed wyrządzeniem szkody. Jeżeli do osiągnięcia tego celu konieczne jest użycie nowych elementów, to poniesione na nie wydatki wchodzą w skład kosztów naprawienia szkody przez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego. W konsekwencji powyższe wydatki obciążają osobę odpowiedzialną za szkodę”.

    Zaniżona wartość rynkowa

    Zakłady ubezpieczeń bardzo często zaniżają również wartość rynkową uszkodzonych pojazdów. Określenie wartości pojazdu odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalistycznych systemów Info-Expert i Eurotax, gdzie definiuje się szczegółowe cechy samochodu: marka, model, wersję, rok produkcji, wyposażenie itp. Zdarza się jednak, że jeśli operator wprowadzi niepełne (zbyt ogólne) dane, wartość samochodu brana pod uwagę przy kalkulacji szkody może być niższa niż powinna. Częstą praktyką jest także nadużywanie dopuszczalnych korekt na przykład za regionalną sytuację rynkową, co także prowadzi do obniżenia wartości pojazdu przed wypadkiem. Efektem tego typu praktyk jest zaniżona szkoda OC.

    Zaniżanie stawek robocizny

    Popularną metodą ubezpieczycieli jest zaniżanie stawek robocizny. Najczęściej stosowane ceny za roboczogodzinę naprawy stosowane przez towarzystwa ubezpieczeń to 48, 50 zł czy 54,5 zł gdzie stawka za usługę naprawczą w warsztacie gwarantującym przywrócenie pojazdu do stanu z przed szkody waha się w okolicach 100 zł.

    Uszkodzenie niezwiązane ze szkodą

    Kolejną praktyką prowadzącą do zaniżenia szkody OC jest kwalifikowanie uszkodzeń jako niezwiązanych ze szkodą. Oczywiście jest to możliwe, ale jeśli sprawa dotyczy samochodu bezwypadkowego, to tego typu potrącenia bywają krzywdzące.

    Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Leonarda 7, 25-311 Kielce. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, a także, że przysługują Ci prawa dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celach określonych w Polityce prywatności.